Latest information on operational modifications for fall 2021 Roadrunner Roadmap

Award Winners and Scholarship Info

Awards are given to the top 5 students in each category. First through third places receive scholarships in the next semester. All places earn engraved medals presented at the Stole & Laurel Ceremony (Fall semester) or the ELF Awards & Pinning Ceremony (Spring semester). Awards include the following:

  1. First Place: $1,000 scholarship; engraved medal presented at ELF Awards & Pinning Ceremony
  2. Second Place: $500 scholarship; engraved medal presented at ELF Awards & Pinning Ceremony
  3. Third Place: $200 scholarship; engraved medal presented at ELF Awards & Pinning Ceremony
  4. Fourth Place: engraved medal presented at ELF Awards & Pinning Ceremony
  5. Fifth Place: engraved medal presented at ELF Awards & Pinning Ceremony
List of our Spring 2021 Winners.
Name Poster Title and Link Category
Carolina Nanez Being a Virtual Penpal  Service - 1st Place
Katherine Soto The Language of Opportunity Service - 2nd Place
Andreas Christodoulou Reallocating Unused Medical Equipment Service - 3rd Place
Syed Raza Fighting Autism Spectrum Disorder Service - 4th Place
Grace Johnson EDGE Volunteering: Promoting Virtues and Faith in San Antonio Middle School Students Service - 5th Place
Litzy Cantu Congressman Lloyd Doggett Internship Professional Development - 1st Place
Julia Bowen Internship at the Consulate of Belgium and Namibia Professional Development - 2nd Place
Jasmin Paquet Durand Ford Representation in Times of Crisis Professional Development - 3rd Place
Emily Rogers Literature in a Virtual World Professional Development - 4th Place
Suyapa Munoz Youth Voice and Equity in San Antonio's CoC Professional Development - 5th Place
Mason Bourque Notes from an Aspiring Astrophysicist Intellectual Achievement & Research - 1st Place
Zain Hussain Pharmaceutical Technician Certification Intellectual Achievement & Research - 2nd Place
Jessica Tonorio Social Media as a Tool for Youth Civic Engagement in Social Movements Intellectual Achievement & Research - 3rd Place
Yaire Padilla What the Flip Intellectual Achievement & Research - 4th Place
Renae Siewert The Novelty Novel Intellectual Achievement & Research - 5th Place
Adelite Hategeka East, West, North: From Africa to America Cultural Exploration - 1st Place
Forough Askarirad Experiencing Another Culture from Home Cultural Exploration - 2nd Place
Maria De Los Hubard Diaz La découverte de la France et de moi-même Cultural Exploration - 3rd Place
Keilyn Richardson Embracing Environmental Culture & Developing Active Citizenship through Service & Exploration in Puerto Rico Cultural Exploration - 4th Place
Uchechi C Nwaichi A Triad of Home: Nigeria, Midland TX, San Antonio TX Cultural Exploration - 5th Place
Aleisha Storm Beyond the Diagnosis: Weight Loss with PCOS Engaged Living - 1st Place
Zain Hussain My Journey in Blues Guitar Engaged Living - 2nd Place
Rachel Piña Music to My Brain: Learning to Play the Flute Engaged Living - 3rd Place
Brenna Lusk A Year Playing Flute in University Band Engaged Living - 4th Place
Abby Kassal Art by Abby Flynn: A Puppy Portrait Series Skill Development - 1st Place
Kane Sandoval From Student to TRiAM Ambassador Skill Development - 2nd Place
Michelle Vo Dancing the Night Away to K-Pop Skill Development - 3rd Place
Abner Vinaja Achieving Beginner-Level Japanese Fluency Skill Development - 4th Place
Elizabeth Garcia Marketing/Photography for Local Waco Entrepreneur & Community Skill Development - 5th Place
Litzy Cantu MOVE Texas: Civic Leadership Program Leadership - 1st Place
Francisco Herrera Creation of the First IEEE Engineering in Medicine & Biology Society Student Chapter at UTSA Leadership - 1st Place
Zachary Marroquin Lead EMT/Facility Lab Coordinator During the COVID-19 Pandemic Leadership - 1st Place
Dhillon Advano Secretary of Dance Club at UTSA Leadership - 1st Place
Patrick Crowley Becoming a Leader Leadership - 1st Place
List of our Fall 2020 Winners.
Name Poster Title and Link Category
Forough Askarirad Mental Health Day at UTSA Service - 1st Place
Eliesha Perez Summer Fun Zooming Around the World Service - 2nd Place
Lilian Cervantes Digitizing Leadership Service - 3rd Place
Sidney Fitzpatrick Honors X Pantry Service - 4th Place
Dylan Watson Bronc Botz FRC Team Membership Service - 5th Place
Daniel Barron Streamlining Hand Dexterity Testing Professional Development - 1st Place
Chase Conn Historical SAISD Professional Development - 2nd Place
Irene Jayesh Mental Health Awareness Campaign Professional Development - 3rd Place
Wisdom Warner The Making of an Educated Knight Professional Development - 4th Place
Gabrielle Earley Becoming the Next Generation of Scientists  Professional Development - 5th Place
Mariah Antopia A Novel Approach to Research: Bioinformatic Analysis Intellectual Achievement & Research - 1st Place
Nishanth Punjaala Role of Retrosplenial Cortex in Overtrained Mice Intellectual Achievement & Research - 2nd Place
Victor Feagins Industry Research as Undergraduate Intellectual Achievement & Research - 3rd Place
Zina Helal Biophysics Research at UCSB Intellectual Achievement & Research - 4th Place
Irene Jayesh SFIR MAYO Intellectual Achievement & Research - 5th Place
Sandra Ovuegbe Nigeria to America: My Journey Cultural Exploration - 1st Place
Taylor Helmcamp Discourse Without Borders Cultural Exploration - 2nd Place
Forough Askarirad La Dolce Vita Cultural Exploration - 3rd Place
Esmeralda Gonzalez Japanese Texan Culture in Technology Cultural Exploration - 4th Place
Joshua Lazaro The Great Outdoors  Cultural Exploration - 5th Place
Patrich Mochen UTSA Men's Soccer Club Engaged Living - 1st Place
Elisa Carian Get Outside Engaged Living - 2nd Place
Abby Kassal Competing as a Division 1 Soccer Player Engaged Living - 3rd Place
Amanda Plura UTSA Percussion Indoor Engaged Living - 4th Place
Amanda Plura The Spirit of San Antonio Marching Band Engaged Living - 5th Place
Melanie Narkunan Dancing for UTSA Sapna Skill Development - 1st Place
Grace Johnson @Graceful.Letter: Learning Through Art Skill Development - 2nd Place
Annabelle Damon The Bohemian Businesswoman Skill Development - 3rd Place
Sandra Ovuegbe Peer Coaching Skill Development - 4th Place
Arlae Gamez Luna Leadership in Nonprofit Organizations Skill Development - 5th Place
Carolina Nanez Serving as a Student Leader Leadership - 1st Place
Eileen Ramirez Honors x Pantry Leadership - 1st Place
Karrington Donald NCAA Division I Team Captain Leadership - 1st Place
Andreina Ahrens Empowering Peers Through Service Coordination Leadership - 1st Place
Amanda Gomez Becoming a Certified Crossfit Trainer Leadership - 1st Place

Important exceptions for scholarship awards:

Students are ineligible to receive this award if they meet any of the following criteria:

  1. If a student has met the cost of attendance in the semester that they received the award.
  2. If a student is a McKinney, Distinguished Presidential Scholar, Terry Scholars or Top Scholar Recipient
  3. Any student that is scheduled to graduate in the semester that they receive this award.
    For example, if you are a student that is graduating in the Fall and you are awarded a monetary award from the Fall ELF: you are ineligible to receive this award. However, if you are a student that is scheduled to graduate in the Spring and you are awarded a monetary award from the Fall ELF, you are eligible to receive this award.

The final scholarship recipient list will be submitted to our Department Fiscal Specialist. The Department Fiscal Specialist will work with the Scholarship Office to process the scholarship awards. The scholarships will be posted to the student's ASAP account within two weeks after this award notification email. If you have any questions, please contact Stacie Garza at ext. 4106 or honors@utsa.edu.